Očkování na dovolenou - Bezpečná dovolená.cz informace o očkování na cesty

Reklama určená široké veřejnosti v ČR. Tyto stránky mají pouze informativní charakter a v žádném případě nemohou nahradit konzultaci s odborníkem. Před cestou do zahraničí či před plánovaným očkováním se vždy nejprve poraďte se svým lékařem.

Očkování proti žloutence

Žloutenka patří mezi nakažlivá infekční onemocnění způsobená viry, které napadají jaterní tkáň a způsobují zánět jater. Nakazit se můžete jak v podmínkách ČR, tak v rozvojových i rozvinutých zemích světa. Očkování je jednoduchý a účinný způsob ochrany proti nejrozšířenějším typům žloutenky A a B. Žloutenka A a B se může týkat každého, protože nakazit se je snadné a následky mohou být závažné.

Například ŽLOUTENKA TYPU A se nepozorovaně přenáší např. špinavýma rukama od osoby k osobě nebo nepřímými způsoby – potravinami nebo předměty, kterých se někdo před Vámi dotkl. A to ať již během nákupu v obchodě nebo například na dovolené na trhu s potravinami. Žloutenka typu A se nedá přímo léčit žádnými léky, je při ní povinná hospitalizace a nutná dlouhodobá jaterní dieta.

ŽLOUTENKA TYPU B je závažná infekce jater způsobená virem hepatitidy typu B. Třetina světové populace se v průběhu života infikovala virem žloutenky typu B a až 240 milionů z nich jsou chroničtí nosiči viru. Virus se šíří přes poraněnou kůži a sliznici, při kontaktu s krví nebo jinými tělními tekutinami nakažené osoby, především spermatem a poševním sekretem. K nákaze žloutenkou typu B stačí, aby se do těla dostalo mikroskopické množství infikované krve nemocného nebo chronického nosiče viru. Nakazit se proto lze i na první pohled neškodným použitím zubního kartáčku, při společném použití hygienických potřeb (ručník, holicí strojek), ale i při těsném kontaktu či zranění při sportu nebo třeba při tetování. Virus žloutenky typu B je 100× nakažlivější než virus HIV.

 

Velmi účinnou formou prevence proti žloutence je očkování. V České republice se můžete nechat očkovat proti žloutence před dovolenou tzv. kombinovanou vakcínou Twinrix, která chrání proti žloutence A i B dohromady.

K dosažení ochrany po očkování nemusí dojít u všech očkovaných. Očkování může být spojeno s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalové informaci. Prosím, informujte svého lékaře, jestliže jste měl/a alergickou reakci na léčivou látku, jakoukoliv látku obsaženou ve vakcíně či na neomycin (antibiotikum) nebo pokud máte vysokou teplotu (horečku). 

 

*Twinrix Adult, vakcína proti hepatitidě A (inaktivovaná) a proti hepatitidě B (rDNA) (HAB), adsorbovaná; Havrix 720 Junior Monodose; Havrix 1440; a Engerix-B, rekombinantní vakcína proti hepatitidě B, adsorbovaná; jsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Více informací Vám poskytne Váš lékař. Před podáním vakcíny si pečlivě přečtěte příbalový leták. Očkuje lékař formou injekce do svalu horní části paže.

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO/NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu — pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.